Mensch und Maschine Software SE
Mensch und Maschine levert technische software, implementatie en training waarmee klanten producten ontwerpen, productie plannen en bouwprojecten beheren.
Overzicht
Laatste resultaten
jan–sep 2026 · Gerapporteerd in EUR
Laatste financiële publicatie
Resultaten eerste negen maanden 2026
Beleggingsthese
Meer waarde uit het engineeringproces
European Tech Equities-analyse ·
Eigen software kan meer opleveren bij een vertrouwde klantenbasis
Mensch und Maschine Software SE combineert distributie van engineeringsoftware en diensten met eigen producten, waaronder hyperMILL van OPEN MIND. De kans ligt in meer verdienen aan klanten die complexe producten ontwerpen en maken, vooral wanneer software en implementatiekennis kostbaar productiewerk verminderen. De kwaliteit van de groei hangt af van welke producten die leveren en hoeveel brutowinst MuM behoudt.
Eigen software draagt meer bij aan de winst
De negenmaandsomzet uit eigen software bereikte €93,4 miljoen en het bedrijfsresultaat steeg 18% naar €29,1 miljoen. Bij digitalisering daalde het bedrijfsresultaat echter 38% naar €7,8 miljoen tijdens de Autodesk-transitie. De sterkere softwaretak vangt dus druk elders op, in plaats van alle groepsonderdelen tegelijk vooruit te helpen.
Klanten betalen om engineering productiever te maken
Gartner voorspelt wereldwijde software-uitgaven van ongeveer $1,47 biljoen in 2026, maar MuM concurreert om het engineeringdeel daarvan. Europese fabrikanten kunnen CAM- en simulatie-uitgaven rechtvaardigen als zij programmeertijd, uitval of machinestilstand verminderen. De virtuele verspaningstools van hyperMILL richten zich op die praktische taak. Internationale vraag verbreedt de kans, al kan een fabriek die investeringen uitstelt ook de bijbehorende software en diensten uitstellen.
Kasstroom stijgt, winst blijft vrijwel gelijk
De groepsomzet bereikte €189,3 miljoen in de eerste negen maanden. Het bedrijfsresultaat van €36,9 miljoen lag iets onder het aangepaste cijfer van vorig jaar. De operationele kasstroom verbeterde van €16,6 miljoen naar €27,7 miljoen. Het management noemt zelfs de onderkant van zijn winstgroeidoel van 11–19% ambitieus, omdat daarvoor een sterk slotkwartaal nodig is.
Kijk naar de winst die van elke verkoop overblijft
Een omzetmultiple kan misleiden wanneer dezelfde klantrelatie in de ene periode als volledige doorverkoop en in de andere als commissie wordt geboekt. Brutowinst, houdbaar bedrijfsresultaat en kasmiddelen per aandeel geven een duidelijkere basis. De beleggingsthese wordt sterker als eigen software sneller groeit en aantrekkelijk rendement op ontwikkeling oplevert. Zij verzwakt wanneer distributiewijzigingen de gerapporteerde groei mooier maken zonder meer bij aandeelhouders te laten belanden.
Wat de beleggingsthese zou verzwakken
- Industriële klanten stellen projecten uit, wat eigen softwareverkopen en bijbehorende diensten vertraagt.
- Gewijzigde leveranciersvoorwaarden verminderen MuM’s aandeel in klantbestedingen.
- Ontwikkelings- en personeelskosten groeien sneller dan de behouden brutowinst.
Bronnen
- Mensch und Maschine Software SE · company and business model
- MuM · software portfolio
- hyperMILL · virtual machining
- Nine-month 2026 report
- Gartner · Worldwide IT spending forecast, July 2026
- Nine-month results: own software and Autodesk transition
- Mensch und Maschine · half-year report 2026
- 2025 annual report · business model, risks and accounts
Financiële cijfers
Het bedrijf in cijfers
Laatste
Resultatenrekening
| Over de periodeEUR miljoen | 9M 2026 |
|---|---|
| Omzet | 189,34 |
| Brutowinst | 134,99 |
| Brutomarge | 71,3% |
| EBITDA | 46,51 |
| EBITDA-marge | 24,6% |
| Bedrijfsresultaat (EBIT) | 36,93 |
| Operationele marge | 19,5% |
| Nettowinst | 23,38 |
| Winst per aandeel (EUR) | 1,4197 |
Kasstromen
| Over de periodeEUR miljoen | 9M 2026 |
|---|---|
| Operationele kasstroom | 27,72 |
| Investeringen | 5,16 |
| Vrije kasstroom | 22,56 |
Balans
| Per einde periodeEUR miljoen | 9M 2026 |
|---|---|
| Geldmiddelen | 17,11 |
| Totale schuld | 59,04 |
| Nettoschuld / (nettokas) | 41,93 |
| Totale activa | 193,94 |
| Totale verplichtingen | 112,13 |
| Eigen vermogen | 81,82 |
Bronnen en details
Elk overzicht behoudt zijn verslagperiode. Grafieken gebruiken vergelijkbare perioden en dezelfde boekhoudkundige basis; een streepje betekent dat het cijfer niet op European Tech Equities is geverifieerd.
Berekend: marges = winst ÷ omzet; vrije kasstroom = operationele kasstroom minus investeringen; nettoschuld = schuld minus kasgeld; verplichtingen = activa minus eigen vermogen. De bedrijfsspecifieke toelichting vermeldt wat onder schuld valt. Negatieve nettoschuld betekent een nettokaspositie. Kwartaalstromen betreffen elk afzonderlijk kwartaal; balanscijfers gelden per einde periode.
IFRS. Nettowinst is toerekenbaar aan M+M-aandeelhouders. De negenmaandskasstroom is cumulatief, niet alleen Q3. Vergelijkende tussentijdse winst gebruikt de aangepaste belastingbasis van het bedrijf. Autodesks overgang van wederverkoop naar commissie verandert de vergelijkbaarheid van omzet. Schuld omvat leningen en leases; investeringen sluiten overnames en verkoopopbrengsten van activa uit.
Jaarlijks
Resultatenrekening
Kasstromen
Balans
Bronnen en details
Elk overzicht behoudt zijn verslagperiode. Grafieken gebruiken vergelijkbare perioden en dezelfde boekhoudkundige basis; een streepje betekent dat het cijfer niet op European Tech Equities is geverifieerd.
FY 2024 · Printed pp. 27–29; 2024 comparatives; Autodesk transition year
FY 2025 · Printed pp. 27–29; debt = current/non-current loans + IFRS 16 leases
Berekend: marges = winst ÷ omzet; vrije kasstroom = operationele kasstroom minus investeringen; nettoschuld = schuld minus kasgeld; verplichtingen = activa minus eigen vermogen. De bedrijfsspecifieke toelichting vermeldt wat onder schuld valt. Negatieve nettoschuld betekent een nettokaspositie. Kwartaalstromen betreffen elk afzonderlijk kwartaal; balanscijfers gelden per einde periode.
IFRS. Nettowinst is toerekenbaar aan M+M-aandeelhouders. De negenmaandskasstroom is cumulatief, niet alleen Q3. Vergelijkende tussentijdse winst gebruikt de aangepaste belastingbasis van het bedrijf. Autodesks overgang van wederverkoop naar commissie verandert de vergelijkbaarheid van omzet. Schuld omvat leningen en leases; investeringen sluiten overnames en verkoopopbrengsten van activa uit.
Halfjaarlijks
Resultatenrekening
Kasstromen
Balans
Bronnen en details
Elk overzicht behoudt zijn verslagperiode. Grafieken gebruiken vergelijkbare perioden en dezelfde boekhoudkundige basis; een streepje betekent dat het cijfer niet op European Tech Equities is geverifieerd.
H1 2025 · Printed pp. 6, 8; tax and earnings comparatives restated
H1 2026 · Printed pp. 6–9; unaudited; debt = 22.582 + 23.688 + 4.621 + 6.562
Berekend: marges = winst ÷ omzet; vrije kasstroom = operationele kasstroom minus investeringen; nettoschuld = schuld minus kasgeld; verplichtingen = activa minus eigen vermogen. De bedrijfsspecifieke toelichting vermeldt wat onder schuld valt. Negatieve nettoschuld betekent een nettokaspositie. Kwartaalstromen betreffen elk afzonderlijk kwartaal; balanscijfers gelden per einde periode.
IFRS. Nettowinst is toerekenbaar aan M+M-aandeelhouders. De negenmaandskasstroom is cumulatief, niet alleen Q3. Vergelijkende tussentijdse winst gebruikt de aangepaste belastingbasis van het bedrijf. Autodesks overgang van wederverkoop naar commissie verandert de vergelijkbaarheid van omzet. Schuld omvat leningen en leases; investeringen sluiten overnames en verkoopopbrengsten van activa uit.
Per kwartaal
Resultatenrekening
| Over de periodeEUR miljoen | Q3 2026 |
|---|---|
| Omzet | 58,59 |
| Brutowinst | 39,90 |
| Brutomarge | 68,1% |
| EBITDA | 12,10 |
| EBITDA-marge | 20,7% |
| Bedrijfsresultaat (EBIT) | 8,78 |
| Operationele marge | 15,0% |
| Nettowinst | 5,21 |
| Winst per aandeel (EUR) | 0,3179 |
Bronnen en details
Elk overzicht behoudt zijn verslagperiode. Grafieken gebruiken vergelijkbare perioden en dezelfde boekhoudkundige basis; een streepje betekent dat het cijfer niet op European Tech Equities is geverifieerd.
Berekend: marges = winst ÷ omzet; vrije kasstroom = operationele kasstroom minus investeringen; nettoschuld = schuld minus kasgeld; verplichtingen = activa minus eigen vermogen. De bedrijfsspecifieke toelichting vermeldt wat onder schuld valt. Negatieve nettoschuld betekent een nettokaspositie. Kwartaalstromen betreffen elk afzonderlijk kwartaal; balanscijfers gelden per einde periode.
IFRS. Nettowinst is toerekenbaar aan M+M-aandeelhouders. De negenmaandskasstroom is cumulatief, niet alleen Q3. Vergelijkende tussentijdse winst gebruikt de aangepaste belastingbasis van het bedrijf. Autodesks overgang van wederverkoop naar commissie verandert de vergelijkbaarheid van omzet. Schuld omvat leningen en leases; investeringen sluiten overnames en verkoopopbrengsten van activa uit.
Sinds begin boekjaar
Resultatenrekening
| Over de periodeEUR miljoen | 9M 2026 |
|---|---|
| Omzet | 189,34 |
| Brutowinst | 134,99 |
| Brutomarge | 71,3% |
| EBITDA | 46,51 |
| EBITDA-marge | 24,6% |
| Bedrijfsresultaat (EBIT) | 36,93 |
| Operationele marge | 19,5% |
| Nettowinst | 23,38 |
| Winst per aandeel (EUR) | 1,4197 |
Kasstromen
| Over de periodeEUR miljoen | 9M 2026 |
|---|---|
| Operationele kasstroom | 27,72 |
| Investeringen | 5,16 |
| Vrije kasstroom | 22,56 |
Balans
| Per einde periodeEUR miljoen | 9M 2026 |
|---|---|
| Geldmiddelen | 17,11 |
| Totale schuld | 59,04 |
| Nettoschuld / (nettokas) | 41,93 |
| Totale activa | 193,94 |
| Totale verplichtingen | 112,13 |
| Eigen vermogen | 81,82 |
Bronnen en details
Elk overzicht behoudt zijn verslagperiode. Grafieken gebruiken vergelijkbare perioden en dezelfde boekhoudkundige basis; een streepje betekent dat het cijfer niet op European Tech Equities is geverifieerd.
Berekend: marges = winst ÷ omzet; vrije kasstroom = operationele kasstroom minus investeringen; nettoschuld = schuld minus kasgeld; verplichtingen = activa minus eigen vermogen. De bedrijfsspecifieke toelichting vermeldt wat onder schuld valt. Negatieve nettoschuld betekent een nettokaspositie. Kwartaalstromen betreffen elk afzonderlijk kwartaal; balanscijfers gelden per einde periode.
IFRS. Nettowinst is toerekenbaar aan M+M-aandeelhouders. De negenmaandskasstroom is cumulatief, niet alleen Q3. Vergelijkende tussentijdse winst gebruikt de aangepaste belastingbasis van het bedrijf. Autodesks overgang van wederverkoop naar commissie verandert de vergelijkbaarheid van omzet. Schuld omvat leningen en leases; investeringen sluiten overnames en verkoopopbrengsten van activa uit.
Prestaties
Over deze cijfers
Datums verwijzen naar de oorspronkelijke rapporten. Balken vergelijken dezelfde periode een jaar eerder, op een consistente boekhoudkundige basis. Pijlen tonen of het cijfer steeg of daalde, niet of dit goed of slecht is voor het bedrijf.
Onderzoek & updates
Eigen software van Mensch und Maschine groeit, maar Autodesk drukt op de winst
Het eigen softwarebedrijf gaat vooruit. De zwakkere winst uit de Autodesk-gerelateerde activiteiten laat echter zien waarom de samenstelling van de omzet telt.
Resultaten eerste negen maanden 2026
Dynamic +8.7% increase in M+M Software
Most profitable quarter ever in M+M’s history
Record results despite restructuring expenses
Interviews
Interviews volgen binnenkort
Er zijn nog geen interviews met Mensch und Maschine Software SE gepubliceerd.
Bronnen
Bronnen & peildata
Cijfers verwijzen naar bedrijfspublicaties en behouden hun verslagperiode. Aandelenkoersen hebben een eigen slotdatum.
9M 2026 · Gepubliceerd 20 okt 2026 · Gecontroleerd 23 okt 2026
Q3 2026 · Gepubliceerd 20 okt 2026 · Gecontroleerd 23 okt 2026
H1 2026 · Gepubliceerd 21 jul 2026 · Gecontroleerd 10 sep 2026
FY 2025 · Gepubliceerd 17 mrt 2026 · Gecontroleerd 10 sep 2026
Gecontroleerd 2026-09-13
Gecontroleerd 2026-09-13
Gecontroleerd 2026-09-10
Gecontroleerd 2026-09-10
Gecontroleerd 2026-09-10
Gecontroleerd 2026-09-10
Gecontroleerd 2026-09-10
Gecontroleerd 2026-09-10
Gecontroleerd 2026-09-10
Gecontroleerd 2026-09-10
Gecontroleerd 2026-10-23
Gecontroleerd 2026-10-23
Gecontroleerd 2026-09-10
